22 במאי 2014

כתבה עוקצת - היכונו לקרב אל מול המעופפים

אחד הדברים המפחידים שנחשפתי אליו בהיותי אמא טרייה הוא האלרגיה לעקיצות חרקים שיש לבני בכורי. כל עקיצת פרעוש או יתוש תופח למיימדי ענק והופך לחם, אדום ובצקתי.
הפעם הראשונה היתה בהיותו תינוק, הקטנטן התעורר וכל פניו היו גבשושיות אדומות של עקיצות...לא נעים אבל גם לא נורא.
הפעם השניה היתה כשחזר מהגן ומשהו עקץ אותו ברגל (ולא זה לא עכביש...),העקיצה גדלה והתפשטה, תפחה והתחממה עד שמצאנו את עצמנו עוד באותו הלילה במיון ילדים (וכמובן שהרופאים זלזלו בנו ואמרו בשביל עקיצה באים?!) והפעם שלא ניתן לשכוח והמפחידה ביותר היתה כשיתוש עקץ את בני בכורי ליד העין ותוך שעות חצי פנים היו נפוחים ועין עצומה (בני התעורר באמצע הלילה בצעקה שהוא לא רואה...בחיים לא זינקתי ככה מהמיטה).
ומאז אנחנו מתכוננים לעונת העקיצות כמו למלחמה.
אז רק לידע כללי, עקיצת היתוש, היא בעצם עקיצה של נקבת היתוש, העוקצת בעלי דם חם, כולל האדם, לשם השגת חלבון מתאים להתפתחות הביצים. עקיצות היתושים מטרידות ומגרדות ועלולות לאפשר העברת גורמי מחלה, (כגון מלריה).

הארס המוחדר בעת מציצת הדם יוצר את תגובה אלרגית ותגובת דלקתית מקומית ואילו הגרד שאנו חשים לאחר העקיצה הוא תגובת הגוף לחלבון או ארס המוחדר לגופנו.

כתבה מאת: ד"ר מריה סוכמן, מומחית לרפואת עור
נתחיל עם קצת טיפים של בית:

 •  עדיף לא לשרוט את המקום כשמגרדים, זה רק מדרדר את מקום העקיצה ומוסיף לזיהום המקום, לכן גרדו בעדינות.
 • יצאנו החוצה לטיול קצרצר, ואין אתנו שום סוג תכשיר- הקפידו לקרר את המקום במים קרים.
 • במקרה של כל עקיצה בגוף, החל מעקיצת מדוזה ועד יתוש או דבורה , ניתן למרוח חומץ באזור העקיצה , זה עלול מאוד לעזור. (מניסיון אישי זה עוזר פלאים רק דללו שליש כוס חומץ בשני שליש כוס מים)
הידעתם? – את העוקץ שהדבורה מחדירה לנו לגוף ניתן להוציא בעזרת הציפורניים או פינצטה.

 • במידה וכבר נעקצתם, הימנעו מחשיפה אל השמש כמה שניתן, כי השמש והחום מעודדים את הגירוי של העקיצה.
 • כאשר הילדים נעקצים, תמיד הנפיחות תהיה גדולה יותר מהסיבה שאצל הילדים ישנה יותר לחות ברקמות, במיוחד באזור הפנים, האפרכסת וכפות הרגליים והידיים. במידה ויש נפיחות חריגה, כדוגמת עין שנסגרה מרוב נפיחות יש לגשת לטיפול רפואי מיד. 

אנחנו ההורים, לומדים מחיק הטבע את החוקים שלו :

לא משנה מה עקץ את מי, אין צורך להוסיף את גורם הבהלה, הוא לא מיטיב עם אף אחד. ברוב המקרים התגובות הפיזיולוגיות זהות ומתבטאות בנפיחות או באדמומיות.

יש להכיר עד כמה שניתן את הסממנים לסוגי העקיצות וסוגי העוקצים למיניהם. בנשיכת עכביש למשל העור מגיב מקומית באזור הנשיכה, אך אולי עם הזמן עלולה להתפתח אדמומיות המתפשטת לאזור גדול יותר שהפך מגורה גם הוא.

בעיה נוספת שיש להכיר בה היא אלרגיות המתבטאות כאשר האלרגי נעקץ- למשל על ידי דבורה, ואז עלולים לפתח את האלרגיה ולכן במקרים אלו יש לפנות למיון או לרופא קרוב.

אחרי שלמדנו את חוקיו, 


מה ניקח אתנו לטיול ?

לטיפול ראשוני בטבע כשאין רופא בסביבה היא מריחת תכשירים מתאימים לשימוש חיצוני הנספגים בקלילות בעור וגורמים להירגעות המקום העקוץ. השימוש גורם להחלמה חיצונית של הגוף אך יש לשמור על ערנות ולשים לב כי במידה וישנה תגובה חמורה או חריגה של העור, גשו מיד לקבלת עזרה רפואית ( חדר מיון וכד') .

מי נעקץ? ילד? אדם מבוגר?
רמת החוזק החיסוני אצל כל אחד שונה במיוחד כאשר מדובר בגוף ילד או בגוף בגיר. ילדים נמצאים בשלבים מתפתחים ולכן המערכת החיסונית שלהם עודנה מתעצבת.

תכשיר ייעודי להרגעת העור מפני עקיצות וגירויים הוא המענה הראשוני אצל תינוקות אצל ילדים ואף אצל מבוגרים, התכשיר ירגיע את האזור ומשם ניתן להתקדם עם הטיפול במידת הצורך. יש לשים לב להוראות השימוש בתכשיר מאחר ורוב התכשירים הללו לא נועדו לשימוש באזור הפנים.

"טופיק מדיס" תחליב מרגיע של חברת קמדיס, נועד לטפל בעור אדמומי ומגורה כתוצאה מעקיצת חרק, יתוש או אפילו פריחה משיח הסרפד. הוא מתאים לשימוש לתינוקות מגיל חצי שנה ואילך, לילדים ואף מבוגרים ובקיצור לכל מי שמצטרף לטיול בחיק הטבע. התחליב מרגיע את העור ומעניק הקלה לאזור המגורה גם כאשר הגירוי הוא אטופיק דרמטיטיס, אקזמה או פריחה כתוצאה של אלרגיות שונות בעור. התחליב נספג בקלות על העור, נטול ריח ומיועד בעיקר לטיפול בעור אדמומי ומגורה כתוצאה מעקיצות יתושים ופריחות שונות, מעניק הקלה באזור המגורה, מפחית גרד ואדמומיות. ללא בושם וללא פרבנים.

לבירור נקודת מכירה והזמנת דוגמיות מתנה: 1800-350-320. בפייסבוק: kamedis.

www.kamedis.comמחיר 59.90 ש"ח
צילום: טל טרי


ולטיפים שלי כאמא לקטנטנים הרגישים לעקיצות:
 • אם ניתן להתקין אז רשתות בכל הבית או לפחות בחדרי הילדים!!!
 • לייבש כל מקום שבו יש מים עומדים, זה פשוט פרצה קוראת לגנב.
 • אני אוהבת לטפטף על אדן החלונות ועל הרשתות שמן ציטרונלה...שמן ארומטי המרחיק את המעופפים בשל ריחו החזק.
 • רצוי להשתמש באחד מהמכשירים החשמליים דוחי היתושים...מצולה היתושים בעל האור הכחול ועד המכשיר החשמלי הרגיל שכולנו מכירים מבית אמא (רק תקפידו שהוא ניתן לשימוש בחדרי ילדים). 
 • לפני היציאה מהבית תמיד להצטייד בחומרים חיצוניים למניעת עקיצות, איזה? לא חסר בשוק לכל אחד משהו אחר עוזר ומשפיע...יש טבעי יותר ויש טבעי פחות, יש בג'ל, משחה או מדבקה...
 • חשוב גם להצטייד בתחליב מרגיע עקיצות למקרה ש...(למשל תחליב מרגיע של חברת קמדיס). ולרגישים במיוחד טיפות פניסטיל (במרשם רופא כמובן - לי זה הציל כמה טיולים וסופי שבוע).

כל שנותר לי להוסיף הוא שתהנו מקיץ כייפי ונטול יתושים ותשמרו על עצמכם ועל הילדים.