10 בנובמבר 2016

א' אוהל, ב' זה בית - ללמוד תוך כדי משחק חלק א'

בני בכורי התחיל כיתה א' וכמו כל תלמיד בכיתה א' הוא לומד עכשיו את האותיות ולקרוא אותם וחייב לתרגל אותם כדי להפנים ולדעת אותם.
ומי כמונו ההורים יודעים שאחרי יום לימודים והכנת שיעורי הבית הדבר האחרון שהילדודס שלנו רוצים זה לשבת ולכתוב שורות ע"ג שורות של אותיות...והרי ידוע שהכי כיף ויעיל זה ללמוד תוך כדי משחק...
ומי כמונו ההורים יודעים שאחרי יום ארוך בעבודה, כשלפנינו ערב מלא בבישולים ו/או כביסה גם לנו אין ממש סבלנות ללמד אותיות או מילים...אבל לשחק עם הילדודס שלנו? לזה תמיד יש לנו זמן!

למה ללמוד תוך כדי משחק?
א. רמת ההתנגדות של הילד ללמוד פוחתת (כי הרי זה משחק)
ב. הצחוק והחיוך רק עוזרים ומחזקים את יכולת הלמידה ואת תחושת המסוגלות 
ג. זה פשוט כיף להיות חלק פעיל מתהליך הלמידה...(לראות את הרגע בו האסימון נופל אצל הילד זה פשוט מופלא ומספק).
  
גילוי נאות בני בכורי התחיל את כיתה א' כשהוא יודע לקרוא ולכתוב והכל רק ע"י משחק ומרצונו שלו.

אז איך למדנו - שיחקנו אותיות ומילים עם הדברים שיש לנו בבית?

1. שירים וריקודים - 
התחלנו בשיר האלף בית של נעמי שמר תוך כדי זה שאנחנו שירים אותו או יותר נכון מזייפים אותו בחן, עברנו לשיר האותיות מהתוכנית בלי סודות וחוזר חלילה...

2. הספר וה-DVD אותיות מצחיקות של דתיה בן דור -
בתור חובבי ספרים מושבעים היה לנו ברור שניקח את הספר מהספרייה וגילינו בו עולם מופלא של 22 שירי שטות קצרים ומצחיקים בני שתי שורות, שיר לכל אות. מלווים בתמונות כשהאות הרלוונטית מודגשת לצורכי זיהוי.

התמונה לקוחה מהאינטרנט

3. משחקי כדור ובלונים - 
בתור אמא לבנים שאוהבים לשחק כדורגל או כל משחק כדור שלא יהיה, השתמשתי בכדור למטרות לימוד:

  • התמסרנו בכדור כאשר כל אחד אומר אות לפי תורו, אם בכורי התחיל ואמר את האות א' אני המשכתי לאות ב' וכך עד שהגענו לת'...ולהפך, אני התחלתי באות א' ובכורי המשיך לאות ב'...בשלב מתקדם יותר התחלנו להגיד את האותיות מהסוף להתחלה.
  • שיחקנו בכדור אולם הפעם הוספנו לאותיות גם הברות לפי הניקוד אותו אנו רוצים. לדוגמא: אלף עם קמץ, אלף עם חיריק וככה קישרנו את שם האות עם הצלילים המתאימים לה.
  • שוב התמסרנו או שיחקנו כדורגל אולם הפעם המשימה היתה למצוא חיה שמתחילה באות הרלוונטית לדוגמא: אם בכורי התחיל באות א' הוא הוסיף את החיה אריה. המשחק קשה ודורש חשיבה מרובה של הילד וגם טעויות...אבל ככה לומדים לא?!
  • משחק נוסף עם הכדור הוא לזרוק את הכדור באוויר תוך כדי שאומרים אות והשחקן השני צריך למצוא פרי או ירק באותה האות ולתפוס את הכדור
התמונה לקוחה מהאינטרנט


4. מגנטים - למי אין מגנטים של אותיות?
חבילת מגנטים של אותיות ולוח פשוט או על המקרר וככה התחלנו לזהות את האותיות ולנסות להרכיב מילים...הכי קל להתחיל עם השם של הילד ומשם לעבור למילים כמו אמא ואבא...וההמשך לפי רצונו של הילד.
לדוגמא: קופסת האותיות מבית ניקניים

קופסת משחק - האותיות שלנו: החל מ- 30 ש
התמונה לקוחה מהאינטרנט
                                             
5. משחקים באוטו-
נוסעים לסבתא או לטיול? יש ילדים באוטו? אז רגע לפני שפורצת מלחמה "הוא מציק לי, הוא לקח לי" מתחילים במשחקים:

  • "אני רואה משהו כחול באות..." וכולם מנסים לנחש מה היא המילה הנכונה. או בגרסא למתקדמים: אני חושב על חיה גדולה שמתחילה באות פ' (פיל).
  • משחק נוסף שאנחנו אוהבים לשחק באוטו זה "ארץ-עיר" עם הגדרות שאנחנו מחליטים מראש בדרגות קושי שונות...בדר"כ אצלנו זה חי, צומח, דומם, ילד, ילדה ומקצוע (עם עזרה כמובן).
  • משחק נוסף לנסיעה הוא: "איזה שיר מתחיל באות..." לדוגמא איזה שיר מתחיל באות ב? (התשובה היא: ברווזים, ברווזים בואו הביתה, לא רוצים!) ושוב אנחנו מזייפים לנו בכיף ובקולי קולות...

6. ולסיום סיומת אנחנו מנסים לקרוא את השלטים ברחוב ואת שמות החנויות

בחלק השני אני אסקור משחקי קופסא שמטרתם לחשוף את הילד לאותיות ולמילים בצורה כייפית וחוויתית 

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה